Google Ads Nedir?

Google Adwords; bir ayda yapılan arama sorgulama sayısının yaklaşık 2 trilyona ulaştığı Google’da kullanıcıların web sitenizdeki ürüne veya sunmak istediğiniz içeriğe ulaşmalarını sağladığı reklam hizmeti platformudur.

Google Ads Nasıl Çalışır?

Google, ürün veya hizmetlerle alakalı arama yapıldığı zaman kelimeleri kendi bünyesinde karşılaştırarak binleri aşkın web sitesini sizlere seçenek olarak sunar.Google’da binlerce web sitesinin içerisinde kaybolma olasılığınız yüksektir.

İşte tam burada ki hızlı yarışta liderlik koltuğunu kapmanıza yardımcı olacak olan Ads’ten yararlanıyoruz.

Google Ads, ile siteniz ilk sıralarda yer almasa bile ilk sıralarda gösterilmesini sağlar. Ulaşmak istediğiniz kitleye Ads Politikaları dahilince istediğiniz ürün, marka veya yerel işletmenizi sunmanıza ve müşteri artışına yardımcı olur.

Ads’un birden fazla reklam çeşidi bulunmaktadır, müşterilerinizin ilgi duyduğu web sitelerini kriterleyip bu web sitelerinde reklamlarınızı gösterebilirsiniz örneğin yüksek takipçili haber siteleri emlak sitelerinde Ads sizlere geniş bir müşteri yakalama ağı sunar.

Google Ads, sunduğunuz hizmetiniz ile ilgili kullanıcıların etkileşimde bulunan kullanıcıları hedefleme imkanı tanır.

Google’da başarılı olmanın birçok yolu ve uygulanması gereken kesin kuralları vardır.

Kullanıcıların yayınladığınız reklam ile etkileşime geçme olasılığı etkileşime geçmeme olasılığı ile eşit miktardadır. İnternette eriştiğiniz kullanıcılar sizin firmanızın potansiyel müşterileridir. Başarılı bir Ads planlaması için işte bazı yapılması gerekenler.

Ads hesabınızın ihtiyaç duyduğu belli başlı istekleri eksiksiz olarak tamamlanması gereklidir.

Anahtar kelimelerinizi iyi seçmeli ve reklamını yaptığınız içerik ile alakası olabildiğince yüksek olmalıdır.

Reklamını yapmak istediğiniz içeriğin web site açılış sayfasının doğru ve kolay kullanımlı olmasına dikkat etmelisiniz.

Web sitenize girenlerin müşteriniz olma durumunu analiz edin.

Google Ads Reklam Türleri Nelerdir?

Arama Ağı Reklamları (Search Ads)

En temel Google Ads reklam türlerini içeren grup arama ağı reklamlarıdır.

Google arama ağı, arama motorunun sonuç sayfasını, bu sayfanın sekmelerini ve türevlerini içerir.

Google Ads sizden oluşturmanızı istediği reklam metninde anahtar kelimelerinizin yer alması daha başarılı olmanızı sağlar.

Arama Ağı Reklamlarında istediğiniz anahtar kelimeyi hedefleyebilir, istemediğiniz anahtar kelimeleri de negatif olarak belirleyebilirsiniz. Arama ağı reklamlarında tarih, saat, konum, yeniden pazarlama ve anahtar kelime gibi hedeflemeler de yapılabilmektedir.

Görseller ve Alışveriş sekmelerinde, Haritalar ve Google Play uygulamalarında gösterilir. Ayrıca Google arama ağı iş ortakları grubundaki web sitelerinde yayınlanması da mümkündür.

Metin Reklamlar – Standart Arama Ağı Reklamı

Google Ads reklam türleri arasında en yaygın kullanılan yöntemlerden birisi metin reklamlardır. Bu reklam türü ile bir e-ticaret sitesinin ürün ve hizmetleri arama ağında ve görüntülü reklam ağında gösterilir. Genellikle reklam olduklarını belli eden bir ibare ile gösterilirler. Arama motorunun sonuç sayfasında ilk sıralarda yer alabilmeye olanak tanıyan reklamlardır.

GDN (Google Display Network) Görüntülü Reklamlar

Google’a göre 2 milyon site üzerinden global internet kullanıcılarının %90′ine ulaşan GDN Google’ın Görüntülü Reklam çeşitlerindendir. İnternette birçok web sitesinde gördüğünüz banner reklamlar ve ürün/hizmet tanıtımı yapan kutucuklar display reklam olarak adlandırılmaktadır. Google Display Network reklamları ile uygun kriterleme sonucunda bilinirlik ve fazlaca erişim sağlayabilirsiniz. Ads Görüntülü Reklam modelinde tarih, saat, konum, konu, yerleşim (Site), yeniden pazarlama, anahtar kelime gibi hedeflemeler yapılabilmektedir.

Görüntüleme veya tıklama üzerinden ücretlendirilen bu reklamlar sayesinde ürününüz ya da hizmetleriniz ile ilgilenmeyen kullanıcı için herhangi bir harcama yapmama opsiyonu sizin elinizdedir.

Yüksek trafiği olan geniş çaplı kullanıcısı olan sayfalarda ve bunlara ek olarak Youtube, Gmail de sisteme dahil edilerek belirli konulardaki web sitelerinde reklam vermemizi sağlar.

Görüntülü Reklam Ağında banner görselleri haricinde video, metin ve zengin medya biçimleri gösterilebilir.

Farklı içeriklerin yayılmasını sağlayan kampanyaların geri dönüşüm oranını arttırır.

Remarketing (Yeniden Pazarlama) Özelliği

Google Remarketing, yeniden pazarlama sistemidir. Yani, daha önce web sitenizi ziyaret etmiş olan bir kullanıcının; sitenizde ilgilendiği sayfa veya ürün ile ilgili reklam çalışmalarını sitenizin dışında ki internet mecralarında tekrar tekrar görmesidir. Çerezler sayesinde çalışan bu sistem, Sitenizin içerisine yerleştirdiğiniz kod parçasının site ziyaretçilerini hafızasında tutarak yayınladığınız reklamların önceden ziyaret ede kullanıcılara göstermesini sağlar.

Google bizlere sunduğu reklam vermek/almak ile ilgili platformların detaycı ve derin olmasından dolayı net sonuçlar sunan, raporlama ve analiz yapmamızı sağlayan verilerle doludur.

Bu verilerden yola çıkarak reklamlarınızı verimli hale getiriyor ve iyileştiriyoruz.

Performans odaklı dijital reklam çalışmaları için Google Ads Danışmanlığı hizmetimizden ayrıntılı bilgi isteyebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.