SEO vs PPC: İşletmeniz İçin Hangisi Daha İyi?

Dijital pazarlama söz konusu olduğunda, web sitenize ziyaretçi çekmenin birçok yolu var.

En yaygın iki biçimine bakalım. Bunlar: arama motoru optimizasyonu (SEO) ve tıklama başına ödeme (PPC) pazarlaması; ancak sosyal medya, yönlendirmeler ve banner reklamlar dahil olmak üzere birçok yol vardır.

Sitenize trafik çekmenin çeşitli yolları olsa da bunların hiçbiri SEO ve PPC kadar heyecan ve ilgi görmez.

SEO ve PPC söz konusu olduğunda, web sitesi sahipleri her zaman hangisinin en iyisi olduğunu bilmek ister. Pek çok farklı görüş ve tavsiyeyle, birçok web yöneticisi genellikle kafası karışmış hisseder.

Gerçekten bilmek istedikleri şey:

Bir pazarlama stratejisi diğerinden önemli ölçüde daha mı iyi, yoksa eşdeğerde mi?

Bir süredir bir web siteniz varsa, her ikisini de olmasa da en azından SEO ile denemeler yapmışsınızdır. Belki de doğru seçimi yapıp yapmadığınızı ve diğerinin web sitenize daha iyi fayda sağlayıp sağlayamayacağını sorguluyorsunuz. Ya da belki sadece trafik çekmenin yeni yollarını öğrenmekle ilgileniyorsunuzdur. Sebep ne olursa olsun, soruyu kafa kafaya çözmek için buradayız.

Herhangi bir dijital pazarlama grubuna SEO’ya karşı PPC’yi sorun ve her iki taraftaki insanlardan bir dizi yanıtla karşılaşacaksınız. Bazı insanlar yalnızca SEO ile yemin ederken, diğerleri trafik oluşturmak için yalnızca tıklama başına ödeme pazarlamasını kullanır. Peki, en iyisi hangisi? Ve neden en iyisi? Hadi bulalım.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

SEO olarak da bilinen arama motoru optimizasyonu, arama motorları aracılığıyla web sitenize alakalı organik arama trafiği çekmekle ilgilidir. Sektörünüze ve rekabete bağlı olarak, iyi SEO sonuçları görmek uzun zaman alabilir. Bazı işletmeler, sıralamalarını yükseltmek için ayda binlerce harcıyor, ancak buna değer mi?

SEO ile ilgili iyi olan şey; bir kez üst sıralara çıktığınızda, orada kalma eğiliminde olmanızdır. Rakibiniz sizi yenmek için aktif olarak SEO ile meşgul olmadığı sürece, aylarca aynı pozisyonda kalabilirsiniz. Bu, ayda 10.000’den fazla arama ile yüksek trafikli bir anahtar kelimeniz varsa, ilk 3’te yer alırsanız, büyük bir organik arama trafiği dilimi alacağınız anlamına gelir.

SEO ayrıca nispeten uygun maliyetli olabilir. Kendiniz; yapacak uzmanlığa sahipseniz, o zaman size gerçekten çok pahalıya mal olmayacak.

Öte yandan, bunu profesyonellere bırakmak isterseniz, size ayda birkaç yüz binden, binlerce kişiye mal olabilir. Kulağa çok gibi gelebilir, ancak elde edeceğiniz trafik ve dönüşüm miktarını düşündüğünüzde, kâr etmiş oluyorsunuz.

Tıklama Başına Ödeme (PPC) Pazarlama Nedir?

PPC olarak da bilinen tıklama başına ödeme pazarlaması, arama motorlarında alakalı anahtar kelimelerden anında sonuç ve ziyaretçi almakla ilgilidir. Sadece birkaç dakika içinde bir PPC kampanyası oluşturabilir ve ziyaretçilerin web sitenize gelmesini izleyebilirsiniz. Bir kampanya oluşturmak çok kolay olabilir, ancak iyi sonuçlar görmek istiyorsanız çok fazla planlama ve çaba sarf etmeniz gerekir.

Tıklama başına ödeme pazarlamasının güzelliği, yüksek oranda hedeflenmiş ziyaretçilerin web sitenize gelmesine izin vermesidir. Yalnızca kullanıcının konumunu hedef almakla kalmaz, aynı zamanda yaşlarına, geçmişlerine ve gelirlerine de inebilirsiniz. Kullanıcıları lazerle hedefleyebilme yeteneğinin elbette yüksek bir bedeli var.

Anahtar kelimeye bağlı olarak, birkaç kuruş gibi düşük bir fiyattan teklifler alabilirsiniz, ancak daha rekabetçi anahtar kelimeleri hedeflerseniz yüzlerce kişiye kolayca ulaşabilirsiniz. Neyse ki, bir anahtar kelime için ne kadar teklif vermek istediğinizi kontrol edebilirsiniz.

Ancak, çok az teklif verirseniz, ilk sayfada en iyi sonuçlarda yer alamayabilirsiniz. Bunun yerine, 1. sayfanın altına veya daha kötüsü 2. sayfaya itilebilirsiniz! Bu, yalnızca reklamlarınızı gören kişi sayısını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda daha düşük bir tıklama oranı elde edeceğiniz anlamına gelir.

SEO vs PPC Hesaplaşması

Şimdi her iki strateji hakkında da biraz bilgi sahibisiniz, ikisinin de avantajları nelerdir?

SEO, bankayı çökertmeyen uzun vadeli bir trafik stratejisi için harikadır. Bu, ziyaretçileri çekmek için ana web siteniz ve ürün sayfalarınız gibi şeylerde en iyi şekilde kullanılır.

Öte yandan PPC, web sitenize trafik çekmenin kısa vadeli harika bir yoludur. Belki yeni bir ürün piyasaya sürdünüz ya da özel günler yaklaşıyor, PPC ekstra ziyaretçi akını elde etmenin mükemmel bir yoludur.

SEO vs PPC: Hangisi Daha İyi?

Biraz hayal kırıklığına uğrayabilirsin, ama kazanan yok.

Doğru, tüm bunlardan sonra kazanan yok!

Nasıl olur? Eh, onları biri ya da diğeri olarak görmemelisiniz, onları birlikte görmelisiniz. Web siteniz için her ikisinin de gücünü kullanabilecek iken neden SEO veya PPC’den yanasınız?

Uzun vadeli trafik geliştirmek istiyorsanız SEO harikadır, ancak sonuçları görmeye başlamanız birkaç ay sürebilir. Öte yandan PPC, hemen hemen anlıktır ancak çok daha fazla paraya mal olur.

Ana web siteniz için SEO ve bireysel açılış sayfaları için PPC kullanarak, her iki dünyanın da en iyisini elde edebilirsiniz. Ayrıca, işinize yeni başlıyorsanız, uzun vadede SEO’ya yatırım yaparken ilk birkaç müşterinizi elde etmek için PPC’ye yatırım yapmayı düşünebilirsiniz.

Uzun vadede, ana anahtar kelimeler için arama sıralamanızı yükseltirken, kısa vadede dönüştürme olasılığı yüksek lazer hedefli ziyaretçileri çekeceksiniz. Bu, çok fazla para harcamadan ve sonsuza kadar beklemek zorunda kalmadan her iki trafik kaynağından da en iyi şekilde yararlanabileceğiniz anlamına gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir