3 Adımda Instagram Takipçi Sayısı Nasıl Artırılır?

Popülerliğini koruyun platformların başında instagram gelmektedir. Instagram’ın tüm dünyada hem kurumsal hem de kişisel kullanıcıları mevcut. Peki sizde instagram sayfanızın daha geniş bir kitleye ulaşmasını ister misiniz? Bu sorunun cevabı “Evet.” ise bu yazımız tam size göre! Gelin hep birlikte 3 kolay adımla Instagram takipçi sayınızı nasıl artırabileceğinizi inceleyelim.

 1. Profil Optimizasyonu

Profil sayfanız, kullanıcılar için büyük önem taşımaktadır. Oluşturduğunuz izlenime göre kullanıcılar sayfanızı takip ederler veya direkt çıkarlar. Profilinizi ziyaret eden kullanıcının takip etme oranını artırmak istiyorsanız; profil fotoğrafı, biyografi, iletişim seçenekleriniz, hesap adı, öne çıkanlar ve son gönderinizi dikkatli bir şekilde oluşturmalısınız. Çünkü kullanıcı, profilinizi ziyaret ettiği zaman ilk olarak saydığımız kısımları görmektedir. Her kullanıcı için “İlk izlenim” çok önemlidir. Hesabınız, dikkat çekecek derecede takip etmeye değer değilse sizinle etkileşimde bulunmayacaklardır.

Bu hususta nelere dikkat etmelisiniz?

 • Profil fotoğrafınızın hatırlanacak şekilde olduğundan emin olun. Çünkü paylaştığınız gönderilerde profil fotoğrafınız küçük görünecektir. 

Profil fotoğrafınızda logonuz yer alıyorsa ve bu logoda da simgeyle yazı bir aradaysa; logonuzun unutulma düzeyi çok yüksektir. Hatırlama düzeyi üzerindeki etkiyi artırmak istiyorsanız sadece simgeyi kullanmalısınız.

 • Marka bilinirliğinin oluşması için kullanıcı adınız, firmanızın tam adını içermeli ve diğer platformlarla aynı olmalıdır.
 • Arama sonuçlarında hesabınız gözükmesi etkileşimi artırır. Bunun için hesap adınıza; firma isminizin tamamını ekledikten sonra sektörünüzde ki arama hacmi yüksek anahtar kelimeleri de eklemelisiniz. Yaptığınız bu basit işlem ile görünürlüğünüz artarak uzun vadeli takipçi kazanabilirsiniz.
 • Hesabınızın ziyarete gelen kullanıcı ilk olarak biyografi kısmını görmektedir. Biyografi kısmı firmanızı net bir şekilde ifade etmelidir. Yani kullanıcının seçici dikkatini çekmelisiniz. Bunu “Kalabalık bir toplulukta özel bir konuşmaya kulak kabartabilen bir insan.” şeklinde örneklendirebiliriz. Takipçi kazanmak için ortada her daim bir mücadele var. Eğer firmanızın varoluş nedeni, neye hizmet ettiği net ve kişiselleştirilmiş bir biçimde yazmıyorsa, kullanıcı sizinle duygusal bir bağ kurmaz. Bu durumda da kullanıcı, bölünmüş dikkat yaşayarak farklı profillerle ilgilenir.

Kullanıcıların ilgisini çekmek için gönderilerinizin altına sıradan bilgiler vermek yerine bu hesabı neden takip etmeleri gerektiğini anlatan iddialı cümleler yazmalısınız. 

Ek olarak açıklama kısmındaki metnin son cümlesi her zaman kullanıcıyı harekete geçirecek şekilde olmalıdır. Bu; web siteye yönlendirme olabilir, yorum yapmaları için soru sormak olabilir, veya DM göndermeleri için aksiyon alınacak cümleler olabilir.

 • İnsanlar; dikkatlerini çeken mağazaların önünde durur ve vitrin camından sergilenen ürünleri hatta mağaza içerisini inceler. Kullanıcı da sayfanıza geldiği an ilk olarak öne çıkanları izler. Eğer öne çıkanlarda eğlenceli, dikkat çekici, ve fayda sağlayacak storyler varsa profilinizde zaman geçirir. Bir kullanıcının profilde kalma süresi ne kadar fazlaysa hesabınızı takip etme oranı da o kadar yüksektir.

E-Ticaret yapıyorsanız; öne çıkarılanlarda sık sorulan sorulara, mevcut kampanyalara, trend ürünlere ve yorumlara yer vermelisiniz. 

Fakat hizmet sektöründe iseniz; kim olduğunuz, hizmetin detayları, müşteri yorumları, merak edilen sorulardan öne çıkarma yapmalısınız.

 1. Düzenli Paylaşımlar

Geniş bir kitleye ulaşmak için düzenli, planlı ve istikrarlı içerikler üretmelisiniz. Fakat içeriklerinizin, kaliteli ve özgün olmasına dikkat etmelisiniz. “Yapmış olmak için yapılan kalitesiz içerikler” profilinizin etkileşim oranını ciddi düzeyde düşürür.

Düzenli ve kaliteli içerik üretirken sayacağımız beş maddeyle de içerikleriniz destekleyebilirsiniz.

 • Öncelikle hashtag kumbarası oluşturmalısınız. Sektörünüzde yer alan arama hacmi yüksek anahtar kelimeleri Instagram’da aratarak kumbarada biriktirin. Daha sonra biriktirdiğiniz hashtagleri her içeriğinize paylaştırın. Dikkat etmeniz gereken durum ise hashtaglerin çakışmamasıdır.
 • Alt metin eklemeyi unutmayın. Alt metin; kullanıcının, sayfanızda vakit geçirme süresini artırır. Sayfada geçirilen sürede takipçi sayınızı etkiler.
 • Hikaye ve gönderilerinizi daima harekete geçiri içeriklerden oluşturun. Sorular sorabilirsiniz, anket yapabilirsiniz veya DM atmasını isteyebilirsiniz. Etkileşim halinde tutacağınız takipçiler, uzun vadeli olarak sayfanızı takipten çıkmayacaktır. 
 • Instagram’ın güncel halini takip edin. Video içeriklerinin daha yoğun olduğu bu dönemde reels ve video içerikleri oluşturmalısınız. Oluşturduğunuz video içerikleri daha fazla kişiye ulaşarak, sayfanıza takipçi getirir.
 • Gönderilerinize gelen yorumları es geçmeyin. Yorumu detaylı şekilde cevaplandırın ve kullanıcıya soru sorun. Böylece kullanıcı hesabınızı tekrardan ziyaret edecek.
 1. Reklam İle Destekleyin

Bahsettiğimiz ilk iki maddeyi doğru uyguladığınız halde fark edilmeniz zaman alabilir. Çünkü herkes takipçi kazanmak istiyor ve bunun için mücadele ediyor.

İlk iki madde doğru uygulandıktan sonra “profi ziyareti” kampanyaları yapmalısınız. Birbirini destekleyen maddeler ile istikrarlı bir büyüme sağlarsınız. Peki reklam çalışmalarından nasıl etkili sonuç elde edersiniz?

 • Reklam çıkacağınız içeriklerde takipçi bazlı filtreleme yapmalısınız. Yani en çok takipçi getiren gönderiyi  tespit etmelisiniz. Bunu da İstatistikler bölümündeki gönderiler kısmından yapabilirsiniz.
 • .A/B testi, çeşitli Facebook / Instagram kitleleri ve reklam modellerini test etmenizi sağlayarak en iyi modeli veya kitleyi bulmanıza da yardımcı olur. 

Takipçi getirmesini amaçladığınız içeriklerinizi A/B Test sonuçlarına göre hangi seçeneğin diğerinden daha iyi performans gösterdiğini görebilir ve sıradaki reklamlar bu sonuçlara göre düzenleyebilirsiniz

 • Aktif kampanyalarınızda hedef kitle çakışma düzeyini minimuma indirgemek için aynı ilgi alanlarını seçmemelisiniz. Böylece potansiyel, farklı kişilere gösterim sağlayabilirsiniz.
 • “Profili ziyareti kampanyalarınızı test aşamasında 7 gün, iyi sonuç alanları ise 30 gün boyunca devam ettirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir