Anahtar Kelime Nedir?

Google, bağlamsal anahtar kelimelerin yanı sıra soru ve ifadelere giderek daha fazla önem vermektedir. Bu, Google’ın bir konuya tek tek kelimelerden daha fazla ağırlık verdiği anlamına gelir. Üstelik Google’a tek bir kelime yazsanız bile, sonuçları coğrafi konumunuza, önceki aramalarınıza ve diğer faktörlere göre uyarlayacaktır.

Bugün hala anahtar kelime araştırmasından bahsediyor olsak da bu adımı SEO optimizasyonu konu araştırmasında aramak daha doğru olacaktır.  Ayrıca internette anahtar ifadelere referanslar bulacaksınız . Bu terimlerin hepsi doğrudur.

Anahtar kelime araştırmasını kullanmaya devam edeceğiz çünkü hala profesyonel ortamlarda en yaygın olarak kullanılıyor.

Bazı anahtar kelimeler (veya anahtar kelimeler) diğerlerinden daha iyidir. Bu sadece hedeflerinize bağlıdır! 

Çeşitli anahtar kelime türlerini inceleyerek başlayalım.

Marka anahtar kelimeleri

Bunlar;  adınız, ürünlerinizin adları gibi markanızla ilgili tüm kelimeleri içerir .

Bu anahtar kelimeler için ilk sonuç olmamanız için hiçbir neden yok. Bunlar çok önemlidir çünkü müşterileriniz daha fazla bilgi ararken web sitenizin adresini bilmeyebilir.

Ek olarak, bazı markalar o kadar iyi bilinir ki, SEO trafiğinin çoğu, adlarını arayan kişilerden gelir.

Marka Anahtar Kelime Örnekleri:

Ubisoft gibi bir video oyunu şirketi için bu anahtar kelimeler hem Ubisoft markasının adı hem de oyunlarının adıdır (örneğin Assassin’s Creed ).

Genel Anahtar Kelimeler

Bu anahtar kelimeler genellikle tek bir kelimedir: ayakkabı, araba, seyahat vb. Bu tür kelimeler için yapılan aramaların hacmi yüksektir, ancak genellikle çok fazla rekabet vardır ve trafik kalitesi düşüktür.

Ubisoft, “video oyunları” veya “PS4 oyunları” deneyebilir.

Bilgilendirici Anahtar Kelimeler

Genellikle sorular olarak formüle edilirler (Nasıl? Neden? Nedir?) veya “tanım” kelimesini içerirler. Bu anahtar kelimeler birkaç nedenden dolayı ilgi çekicidir:

 • Daha az rekabetçidirler.
 • Bu trafik daha kaliteli çünkü insanlar ürününüz/mesleğiniz hakkında bilgi sahibi oluyor.
 • Proje uzmanlığı ve güvenilirliği sağlarlar  . Potansiyel müşterilere net bir tanım sağladığınızda, gelecekteki satın alma işlemleri için size güvenmeleri daha olasıdır.

Ubisoft, “2018’in En İyi Oyunları Nelerdir?” gibi bir makale yayınlayarak 2018’de çıkan oyunların bir listesini sunabilir.

İşlemsel Anahtar Kelimeler

Bir eylemi veya işlemi ifade eden fiillerle başlarlar (satın al, bul, ara vb.). Potansiyel müşteriler veya gelecekteki müşteriler arıyorsanız, bunlar çekici anahtar kelimelerdir fakat:

 • Genellikle daha düşük trafik hacmine sahiptirler.
 • Genellikle rekabetçidirler.
 •  Ücretsiz sonuçları sayfanın çok aşağılarına itme eğiliminde olan Google benim İşletmem için ayrılmış alana ek olarak birçok ücretli reklam (bazen dörde kadar) içerirler .

Ubisoft için “Assassin’s Creed’i Satın Alın”.

Yerel Veya Gezinme Anahtar Kelimeleri

Bu anahtar kelimeler coğrafi bir alanı (sokak adı, mahalle, şehir vb.) veya bir yere gitme arzusunu (yakın, nerede, bul, git vb.) belirtebilir. Fiziksel bir konumu veya mağazası olan işletmeler arasında, özellikle kursun ilerleyen kısımlarında tartışılacak olan yerel SEO adı verilen bir teknik için çok popülerdirler.

Ubisoft için, “Yakında Assassin’s Creed satın alın.”

Kısa Ve Uzun Kuyruk

Kısa kuyruk

Google’da belirli bir konuyla ilgili en çok yapılan aramalar, en yüksek trafik hacmine sahip olanlar anlamına gelen kısa kuyruklu anahtar kelimeler olarak adlandırılır. Bunlar  genel veya işlemsel kelimelerdir. Arama türüne bağlı olarak trafik daha yüksek veya daha düşük kalitede olabilir ve bu anahtar kelimeler için rekabet her zaman harikadır.r

SEO’nuzu optimize etmeye yeni başladığınızda kısa kuyruklu anahtar kelimelerle başlamayın. Google, web sitenize üst sıralarda yer almak için yeterince güvenmeyecektir.

Bununla birlikte, bu aramalar orta ve uzun vadede,  özellikle de en çok işlem gören anahtar kelimeler için çok çekicidir. Çok fazla trafik alırlar ve yeni potansiyel müşteriler veya müşteriler çekme ve içeriğinizi web’de yayma yeteneğine sahiptirler. Ayrıca uzmanlık yansıtırlar ve marka imajınızın büyümesine katkıda bulunurlar.

Yazı kavramı, arama çubuğuna yazdığınız ardışık kelimelerin sayısına değil, bu kelimeleri içeren aramaların hacmine bağlıdır.

Kısa kuyruklu anahtar kelimelere örnekler:

 • Nike için “ayakkabılar”, “kadın ayakkabıları”.
 • The Muse için “işe alma”, “istihdam”, “iş arama”.
 • EA Sports için “video oyunları”, “basketbol video oyunu”.

Uzun Kuyruk

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, düşük trafiğe sahip etkinliğinizle ilgili tüm aramaları içerir. Genellikle daha spesifik çok kelimeli ifadelerdir.

Bireysel olarak, bu anahtar kelimeler genellikle daha az trafiğe sahip oldukları için daha az değere sahiptir. Ancak, tek bir içerik sayfası olan bir konuda birden fazla anahtar kelime ile ilk sırada yer almak çok daha kolaydır. Ek olarak, genellikle daha kaliteli ve daha etkileşimli trafik getirir. Tüm uzun kuyruklu anahtar kelimelerden elde edilen potansiyel trafik, sonuçta kısa kuyruklu anahtar kelimelerden çok daha büyük olabilir .

SEO’nuzu optimize etmeye başladığınızda, bu anahtar kelimelerle içerik oluşturarak başlayın.

Uzun kuyruklu anahtar kelimelere örnekler:

 • Nike için “Nike kadın koşu mağazası.”
 • The Muse için “Web geliştiricisi San Francisco’yu işe alın.”
 • EA Sports için “En iyi basketbol video oyunları 2019.”

SEO’mu çoğaltacak tüm bu uzun kuyruklu anahtar kelimeler için kısa sayfalar yazabilir miyim?

Hayır! Yalnızca birkaç kelime içeren binlerce sayfayla Google’a spam göndermek istemezsiniz. Google bunu bir siyah şapka SEO girişimi olarak değerlendirir. Her sayfada olması gereken minimum miktarda kelime vardır. Yeterince uzun bir makale yazabiliyorsanız, ona kendi sayfasını vermek mantıklıdır. Aksi takdirde, uzun kuyruklu anahtar kelimeleri temaya göre gruplamak daha iyidir.

Özet

 • Her biri kendi içerisinde güçlü ve zayıf yönleri olan çeşitli anahtar kelime türleri içerir.
 • Web siteniz hala nispeten bilinmediğinde, uzun kuyruklu anahtar kelimelere öncelik vermelisiniz.
 • Stratejinizle alakalı ise yerel anahtar kelimeleri eklemeyi unutmayın.

Artık anahtar kelime türleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğunuza göre, Google arama sonuçlarında yükselmek için içerik hazırlayabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir