Çekilişle Veya Takipçi Gruplarıyla Kazanılan Takipçilerin Zararları

Instagram’da birçok işletme veya kişisel hesap; çok kişi tarafından takip edilip, daha fazla beğeni almak istiyor. Bunun içinde birtakım kısa yollara yöneliyorlar. Bu kısayollar; çekiliş, etkileşim grupları veya takipçi satın alımları…. Evet, bunlar anlık olarak fazla takipçi getirir. Hatta hesap satış, tanıtım, pazarlama amaçlı kullanılıyorsa markaya çok büyük etkisi olacağı da düşünülür. Fakat kazın ayağı öyle değil!

Bu yöntemlerle kalite, organik takipçiler değil nicelik elde edersiniz. 10 bin organik takipçi 100 bin satın alınan takipçiye göre daha etkilidir.. Çekilişle veya etkileşim gruplarından gelen takipçiler; hesabınızın, algoritmanın geri planında kalmasına sebep olur. Kısaca hesabınıza zarar verir.

Peki Bu Zararlar Nelerdir? 

  1. Kazanılan Takipçiler Zamanla Takibi Bırakacak Veya Gölge Takipçi Haline Gelecek

Çekilişlerle veya etkileşim gruplarıyla gelen kullanıcılar, bir şeyler kazanma beklentisiyle gelmektedir. Aslında takip etmek istediği hesaplar arasında yoksunuz. Hesabınız, o kullanıcının ilgi odağında olmadığı için sizinle etkileşimde bulunmayacak ve takipten çıkacaktır. Zamanla takipçi sayılarınızda azalmalar meydana gelecektir. 

Kazanılan takipçilerin birçoğu da gölge takipçi haline dönüşecektir. 

Gerçek kişi olmayan hesaplar (fake) sadece takip etmek amacı ile kullanıldığı için hesabınızda hiçbir şekilde etkileşimde bulunmaz. Sizinle hiçbir şekilde etkileşimde bulunmayan hesaplar, içeriklerinizin Instagram tarafından kalitesiz olarak algılanmasına yol açar.

  1. Hedef Kitle Değişimi Olacak

Hedef kitle hesabınız için çok önemli. Örneğin: Ortopedik ürünleri sattığınız bir hesabınız var. Ortopedik ürünlerin pazarı ise niş pazardır. Yani dar bir tüketici grubundan oluşmaktadır. Yaptığınız çekiliş veya girdiğiniz etkileşim grupları size takipçi getirecek fakat bu sizin için dezavantaj olacak. Çünkü hedef kitleniz tamamen değişecek ve asıl hedef kitlenizden uzaklaşacaksınız. Hesabınıza her bölgeden yaş, cinsiyet fark etmeksizin birçok kullanıcı akın edecek. Ürettiğiniz içerikler, alakasız kullanıcılara gösterileceği için çöpe gidecek.

  1. Reklam Performansında Düşüşler Olacak

Hedef kitlede meydana gelen değişim, reklam performansınızı direkt etkileyecektir. Hedef kitleniz değiştiği için reklamınız hedef kitleniz olmayan kullanıcılara gösterilecek ve boşa reklam harcaması gerçekleşecek.

  1. İmaj Zedelenmesi Olacak

100 bin takipçili bir hesapta gönderilere gelen beğeni 10-15 ise hedef kitleniz size güvenmeyecek ve alışverişini gerçekleştirmeyecektir. 

  1. İstatistikler Yanıltıcı Olacak

Hesabınızın verileri; reklam kampanyalarınızı oluşturmak için önemli. Hedef kitlenizin bot olması ya da organik olmaması istatistiklerde yanıltıcı sonuçlar doğurabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir