Çevrimiçi Reklamcılıkta Tüketici Güveni Oluşturmanın 6 Yolu

İşletmenizle etkileşime girecek bir sonraki kişinin size güvenmeme ihtimali yüksektir. Bu da bir izleyici kitlesi oluşturmayı giderek zorlaştırıyor.

Bu kötü haber ancak veriler oldukça açık.

Tüketici güveni, tarihi düşüşlerin ardından biraz toparlansa da, düşük kalmaya devam ediyor. Çok düşük!

Bazı Tüketici Güven İstatistikleri

Erkeklerin yalnızca %60’ı işletmelere güveniyorken kadınlarda bu oran daha düşüktür. Kadınların %53’ü işletmelere güvenmektedir.

Bu, tüm sektörlerin ortalamasıdır. Sektörünüze bağlı olarak, resim daha kasvetli. Örneğin, finansal hizmetlere olan güven, rekor düzeyde düşük.

Her dört kişiden üçü reklamınızı sevmiyor ve maruz kalmak istemiyor.

İnternet Topluluğu tarafından yapılan ayrı bir çalışmada , %75’i verilerinin kuruluşlar tarafından izinleri olmadan kullanılmasından endişe duyduklarını bildirdi.

Ancak bir sorunla başa çıkmanın en iyi yolu, onunla kafa kafaya mücadele etmektir. Müşterileriniz gelecek konusunda giderek daha da karamsarlaşıyor. Müşterileriniz daha akıllı, daha meşgul ama mutsuzlar. Ayrıca sizden satın alım yapmamak için içlerinde sebepler arıyorlar.

Oldukça zor bir durum değil mi?

Tüketici Güveninin Hızlı Tanımı

Tüketici güveni ve güvene dayalı pazarlama, “güvenilir diyalog ve tarafsız bilgi” yoluyla tüketici ilişkileri kurmak olarak tanımlanır.

Sonuç olarak memnuniyet ve müşteri sadakati ile de ilgilidir. Sadık tüketiciler genellikle daha fazla satın alan uzun vadeli müşterilerdir .

Şirketinize reklam perspektifinden inanarak, bu müşteri deneyimine dönüşebilir ve tüketici sadakati bağlamında ağızdan ağıza iletişim, incelemeler ve marka güvenini iyileştirebilir.

Businessman pointing to a growth chart showing business success

Mahşerin Dört Atlısı

PPC reklamcılığı söz konusu olduğunda, çevrimiçi markaların zayıf tüketici algılarını etkileyen dört olumsuz faktör vardır.

Bunları sıralayalım:

 • Reklamlarda boğulma: İnsanlar reklam bombardımanına tutulur; arama motorlarında ne kadar çok reklam gördüklerinden bıkmış durumdalar.
 • Reklamların tekrarı: İnsanlar aynı reklamı görmekten nefret eder; kolay sıkılırlar.
 • Müdahale eden reklamlar: İnsanlar reklamlar tarafından rahatsız edilmek istemezler; içeriği dikkatleri dağılmadan deneyimlemek isterler.
 • Alakasız reklamlar: İnsanlar kendilerine hitap etmeyen reklamları görmek istemezler; alakalı içerik isterler.

Bunun en büyük kanıtı ise reklam engelleyicilerdir. İnsanlara, reklam engelleyici kullanarak reklamları neden engellediği sorulduğunda, %64’ü bunun can sıkıcı/araya giren reklamlar nedeniyle olduğunu söyledi. %54’ü bunun, reklamların yaptıklarını bozduğu için olduğunu söyledi.

İşletmenizi yeni ve geri dönen müşterilere nasıl pazarladığınızı düşünün. Yukarıdakilerden herhangi birini yapıyor musunuz? Eğer yapıyorsanız, size birçok yönden zarar verebilir. İnsanların gününü engelleyen tekrarlayan, alakasız reklamlar size yeni müşteriler kazandırmaz ancak insanları sizi hatırlayacak kadar rahatsız edebilir.

PPC reklam platformları sizin için önemli bir avantajıdır. Akıllıca reklam yapmanıza izin veriyorlar. Kampanyalarınızı analiz edebilir ve reklam yorgunluğunun ne zaman olacağını belirleyebilirler.

Doğru platform ile reklam kampanyalarınız doğru zamanda potansiyel müşterilerinize sunulur. Ancak bir platforma sadece abonelik ücreti ödeyip tüketici güveni sorununu çözemezsiniz.

Reklamlarınız tıklanıyor olsa bile, sitenize gelen modern, anlayışlı bir ziyaretçiyi müşteriye dönüştürmek için hala yapacak çok işiniz var.

PPC’ de Tüketici Güveni Neden Önemlidir?

Tüketici güven krizi, sizi nasıl etkiliyor? İşte sadece bazı örnekler:

 • Sitenizin ziyaretçileri, çevrimiçi alışveriş sepetlerine ürünlerinizi ekleyecek ama  ayrılacak. Bir daha asla geri dönmeyecek.
 • Kişisel bilgilerini, sizinle sosyal medya üzerinden veya açılış sayfalarında paylaşmazlar (ücretsiz olarak bir şeyler veriyor olsanız bile).
 • Fiyatlar daha yüksek veya satın alma daha az uygun olsa bile, güvenin kurulduğu rakip bir markaya gidebilir ve onun yerine oradan satın alabilirler.

Çevrimiçi Reklamcılıkta Tüketici Güveni Oluşturmanın 6 Yolu

HTTPS ile Daha Güvenli Olun ve Dolandırıcılık Korumasını Tıklayın

HTTPS (Güvenli Köprü Metni Aktarım Protokolü), tarayıcınızın adres çubuğunun en solundaki asma kilit simgesini ifade eder.

Daha önce yalnızca şifreler ve diğer hassas veriler için kullanılan organik sonuçlarda daha üst sıralarda yer almak isteyen web siteleri, daha yeni ve daha güvenli kuzeni için HTTP’yi geride bıraktı.

PPC açısından bakıldığında, tıklama sahtekarlığı dikkate alınması gereken ciddi bir şeydir. 2017’de reklamlara yapılan tıklamaların yaklaşık %20’si sahteydi ve sahte tıklamalar işletmelere binlerce lira kaybettirdi. Bu tür faaliyetler, bütçenizi boşa harcamayı ve avantaj elde etmeyi amaçlayan vicdansız rakiplerden ve özel “dolandırıcılık halkalarından” gelebilir.

Ancak site içinde ve dışında güvenliğinizi artırmanın yolu SSL sertifikasından geçer.

 • Siteniz için hemen bir SSL sertifikası satın alın. Birçok barındırma sağlayıcısı bunları ücretsiz olarak sunar, ancak değilse, bir sertifikanın maliyeti, boşa giden reklam bütçenizin maliyetinden daha düşüktür.

Yüzünü Göster

Açılış sayfaları; insanların üzerinde, olduğunda daha iyi dönüşüm sağlar.

İnsanlar kimden alışveriş yaptığını bilmek ister. Kiminle çalıştığını bilmek ister.

Bu durum, hizmet verdiğiniz veya sattığınız her şey için geçerlidir.

Bunun için;

 • Hakkımızda sayfası
 • Ekibinizin fotoğrafı
 • Kullanıcı yorumlarına dayanan görüşler sitenizde yer almalıdır.

Örneğin; sitenizde yer verdiğiniz kullanıcı yorumu, benzer ihtiyaca sahip olan ziyaretçiyi ikna eder. Bu kullanıcı yorumu sadece imajınızı desteklemekle kalmaz markanız içinde bir kanıt oluşturur.

Durum çalışmaları

Videolar bizim için çok önemli. Sunduğunuz hizmete veya ürüne, satın alma kararı vermek isteyen kişiler için değerli olduğunun kanıtıdır. Yani videolarla, hizmet ve ürününüze değer kılıyorsunuz.

Sitenizin ziyaretçileri öncelikle onlar için neler yapabileceğinize odaklanıyor. İşte tam da bu nedenle video, açılış sayfalarında gösterilmez. Ancak videolar, ilgilenen ancak henüz satın almaya hazır olmayan kişiler için güçlü bir dönüştürme ve kanıtlama aracıdır.

Analitiklerinizi gözden geçiriyor ve iyi trafik görüyor ancak çok fazla dönüşüm görmüyorsanız, markanıza olan tüketici güvenini düşünün..

İletişim Bilgilerini Gizleme

Yeni müşteriler, bir şeyler ters gittiğinde sizinle hızlı ve sorunsuz bir şekilde iletişime geçebileceklerini bilmek isteyeceklerdir.

İletişim zor görünüyorsa, markanızla etkileşime geçmeyeceklerdir. İster tek sayfalık bir Facebook operasyonu, ister karmaşık bir broşür web sayfası olun, iletişim bilgilerini belirgin bir şekilde görüntüleyin. 

İletişim bilgileriniz belirgin bir yerde olmazsa, ziyaretçi iletişim bilgilerinizinin olmadığı yanılgısına kapılır. Bu yanlış anlamalar ise markanıza  mal olur.

PPC reklamlarınızda bunu iyileştirmenin iyi bir yolu; bir telefon uzantısı eklemektir . Reklamlarınıza telefon numaraları eklemek, tıklama oranlarını artırabilir ve müşterilere sizinle hemen iletişim kurma fırsatı verebilir.

Bununla bağlantılı olarak “bize soru sor” / sohbet widget’ları var. Buna sahip açılış sayfaları ve web siteleri genellikle daha iyi dönüşüm sağlar. İnsanlar her zaman konuşacak birinin olduğunu bilmek ister.

Temiz, Modern (Ve HIZLI) Tasarım

Müşteri deneyiminin ne kadar önemli olduğunu anlayan çok az şirket var.

Dürüstçe güven ve sayfa yükleme hızlarını bir araya getirdiğinizi söyleyebilir misiniz? Eğer öyleyse, tebrikler: aydınlanmış azınlıktan birisiniz.

Sitenizin yüklenmesi uzun sürüyorsa, işinize olan güveni sarsacaktır. Aslında, ziyaretçiler arasında bir numaralı hayal kırıklığı .

Ancak tam yeniden tasarımlar da her zaman doğru fikir değildir. Tüm sorunlarının cevabının gösterişli yeni bir web sitesi olduğunu düşünmeyin.

“Gezinmek için acı veren yorgun eski 90’lı sitelerinden kurtulun, sonra büyük kazanç sağlayın.” ideolojisi yanlıştır.

Web sitesi yenilendiği halde geri dönen ziyaretçi sayısı aynı olabilir hatta dahada düşebilir. Birçok firma bu acı gerçekle yüzleşmiştir.

Kullanıcı deneyimi güven için önemlidir. Görünüm, his ve kullanılabilirlik arasında doğru dengeyi bulmanız gerekir.

İnsanlar Senden Nefret Etmiyor, Ama…

Tüketici güven krizi, tüketicilerden gelen tamamen doğru bir yanıttır. 

Müşterileriniz her zamankinden daha akıllı, daha ilgili ve daha mutsuz. O yüzden gözünü aç ve onları mutlu et! Mükemmel bir müşteri deneyimi yaratın ve güven oluşturmak için sahip olduğunuz her fırsatı kullanın.

Şunu unutmayın: Ne satıyorsanız aynı zamanda güven de satıyorsunuz. Bu nedenle, PPC reklamlarınız, genel olarak reklamcılıkta tüketici güvenini satmaya yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir