Dijital Pazarlama Yaparken Kaçınılması Gereken Hatalar

Başarılı bir Google Ads kampanyası yürütmek göründüğünden çok daha zordur.

Üstünde tutacak çok şey varken, pazarlamacıların ne kadar çok PPC (Pay Per Click) yani Tıklama Başı Maliyet hatası yapabileceğine şaşıracaksınız.

Yıllar boyunca onlarca farklı müşteriyle çalıştıktan sonra, genellikle fark edilmeyen birçok yaygın hata gördük. Reklam uzantılarını kullanmamaktan, reklamları coğrafi olarak hedeflemeyi unutmaya kadar, basit bir hata, reklam kampanyanızın önemli ölçüde düşük performans göstermesine neden olabilir.

Kaçınmanız gereken en yaygın PPC hatalarını sizler için derledik. İster kendi kampanyalarınızı yönetiyor olun, ister bir müşterinin hesabını yeni devralmış olun, bu hatalara mutlaka dikkat edin!

Dijital Pazarlama Yaparken Kaçınılması Gereken Hatalar…

 • Negatif Anahtar Kelimeleri Kullanmamak
 • Daima 1. Pozisyonu Hedeflemek
 • Müşterinin Yaşam Boyu Değerini Bilmemek
 • Reklam Uzantılarını Kullanmamak
 • Google Ads Komut Dosyalarından Yararlanmamak
 • Reklam Planlarını Kullanmamak
 • Sürekli Akıllı Arama Kampanyalarını Kullanmak
 • Yer Hedeflemeyi Kullanmamak
 • Yavaş Bir Web Sitesine Sahip Olmak
 • Açılış Sayfalarınızı Optimize Etmemek
 •  Kampanyanızı Ayarlama ve Unutmak
 • Özel Açılış Sayfalarını Kullanmamak
 • Marka Adınızı Korumamak
 • Kendinizi Tıklama Sahtekarlığından Korumamak

1. Negatif Anahtar Kelimeleri Kullanmamak

Reklamınıza yapılan her tıklama için para ödeyeceksiniz, yalnızca en yüksek kaliteli tıklamaları almanızı sağlamak mantıklıdır. Yıllar geçtikçe Google, çeşitli eşleme türlerini değiştirdi, bu nedenle artık her zamankinden daha fazla anahtar kelime tetikleniyor. Bazıları alakalı bile değil ve kaçınılması gerekir.

Varsayılan olarak Google, siz söylemediğiniz sürece “ücretsiz” ve “ucuz” gibi ifadeler için reklam görüntüler. Kampanyalarınızda sıralı eşleme anahtar kelime türünü kullanıyorsanız, anahtar kelimelerin ücretsiz ve ucuz kelime öbekleri için reklamlarınızı tetikleyebileceği anlamına gelir.

İstediğiniz son şey, reklamlarınıza tıklayarak para harcamaya niyeti olmayan biri. Google’ın negatif anahtar kelimeler listesinden yararlanarak, mümkün olduğu kadar çok zaman israfını ortadan kaldırabilir ve yatırım getirinizi artırabilirsiniz.

2. Daima 1. Pozisyonu Hedeflemek

Kağıt üzerinde, bir numara ve üst sıralarda olmak harika görünüyor!

İster kendi PPC kampanyalarınızı yönetiyor olun ister bir müşterinin kampanyalarını yönetiyor olun, herkes bu bir numaralı noktaya ulaşmak ister. Ancak ne kadar cezbedici olursa olsun, bir numaralı yeri hedeflemek klasik bir PPC hatasıdır.

Müşterinize göstermek ve sırtını sıvazlamak için harika bir ölçü. Ancak, bu en üst noktaya ulaşmak, başka bir yerde daha iyi harcanabilecek çok fazla çaba, zaman ve para gerektirebilir.

Bazı rekabetçi anahtar kelimeler için, bir numaralı yerin maliyeti 10 TL’ den fazla olabilir, bu da bazı işletmeler için çok fazla. Bir numaralı noktaya odaklanmamak ve yatırım getirinize odaklanmak genellikle çok daha iyi bir taktiktir. İkinci veya üçüncü konumda olmak, çok daha az parayla yine de çok sayıda tıklama üretebilir!

3. Müşterinin Yaşam Boyu Değerini Bilmemek

Başarılı bir PPC kampanyası, rakamlara ve metriklere büyük ölçüde bağlıdır.

Birçok ücretli arama pazarlamacısının yaptığı bir diğer büyük hata; müşterilerinin yaşam boyu değerini tam olarak anlamamaktır. Karlı ve başarılı bir kampanya yapmak için metriklerinizin ve sayılarınızın zirvesinde olmanız gerekir.

Ortalama müşterinizin yaşam boyu değerini bilmeden, edinme başına ne kadar harcamanız gerektiğini nasıl hesaplayabilirsiniz? Edinme başına maliyetinizi bilmeden, tıklama başına ne kadar teklif vermeniz gerektiğini nasıl hesaplayabilirsiniz?

Başarılı bir PPC kampanyası, rakamlara ve metriklere büyük ölçüde bağlıdır. Rakamları yanlış anlarsanız ve çok fazla harcama yaparsanız; para kaybetme ihtimaliniz yüksektir. Öte yandan, çok az harcarsanız, ücretli reklamlardan en iyi şekilde yararlanamayabilirsiniz. Tüm önemli metriklerinizi ve rakamlarınızı önceden bilmek, her başarılı kampanyanın temelidir.

4. Reklam Uzantılarını Kullanmamak

Bazı PPC yetkinliği olan kişiler bile kampanyalarına reklam uzantıları eklemeyi yanlışlıkla unutabilir.

Varsayılan olarak, Google’ın reklamları oldukça yavan ve sıkıcıdır. 😅 Doldurulması gereken yalnızca birkaç başlık ve açıklamayla, yeni başlayanların çoğu genellikle tek ihtiyaç duydukları şeyin bu olduğunu düşünme tuzağına düşer.

İşletmeye ve yayınladığınız reklamın türüne bağlı olarak, eklemeye değer birkaç ana Google reklam uzantısı vardır. 

Bunlar:

 • Yer uzantısı
 • Site bağlantısı uzantısı
 • Açıklama metni uzantısı
 • Fiyat uzantısı

Bu reklam uzantıları yalnızca reklamınızın boyutunu büyütmekle kalmaz ve ekranda daha fazla yer kaplamasını sağlar. Ancak, kullanıcılardan gelen etkileşimi ve tıklama oranını da önemli ölçüde artırırlar. Herhangi bir reklama ekleyebilecekleri düşünüldüğünde, bunları kullanmayan herkes büyük bir PPC hatası yapıyor.

5. Google Ads Komut Dosyalarından Yararlanmamak

Zamanınız değerli olduğundan, kolay görevlerin birçoğunun otomatikleştirilmesini sağlamak size büyük miktarda zaman kazandırabilir.

Hayat, tüm zamanınızı ücretli arama yönetiminin sıkıcı küçük görevlerini yaparak harcamak için çok kısa. PPC yöneticileri için çok sayıda küçük günlük yinelenen görevle, herhangi bir gerçek işi halletmek genellikle zor olabilir.

Neyse ki Google, birçok sıkıcı ve sıkıcı görevin özel Google Ads komut dosyalarının kullanımıyla otomatikleştirilmesine olanak tanıyan mükemmel bir komut dosyası özelliğine sahiptir.

Zamanınız değerli olduğu için, kolay görevlerin çoğunun otomatik hale getirilmesi size çok büyük miktarda zaman kazandırabilir ve daha önemli şeylere odaklanmanıza izin verebilir.

Bu komut dosyaları, Google görüntülü reklam yerleşimlerinizi analiz etmekten kampanyalarınızdaki herhangi bir bütçe aşımı konusunda sizi uyarmaya kadar her şeyi yapabilir. Ücretsiz ve son derece özelleştirilebilir olan bu komut dosyaları, API’lerle entegre olacak ve gün boyunca otomatik olarak çalışacak şekilde ayarlanabilir.

Başlamanız için bazı kullanışlı reklam komut dosyaları şunlardır:

 • Teklif yönetimi komut dosyaları
 • Anahtar kelime komut dosyaları
 • Reklam yönetimi komut dosyaları

6. Reklam Planlarını Kullanmamak

Varsayılan olarak, Google kampanyaları tüm gün reklam gösterecek şekilde ayarlanmıştır. Bu çoğu durumda ideal değildir.

Yönettiğiniz veya yürüttüğünüz herhangi bir kampanya türü için her zaman en iyi dönüşümleri elde ettiğiniz zamanlar olacaktır.

Bu, sabah 9’da veya akşam 6 ile akşam 9 arasında olabilir. Analizi yaparsanız, çoğu zaman, potansiyel müşterilerinizin en çok arama yaptığı her kampanyanın o altın zaman dilimine sahip olduğunu görürsünüz.

Yaygın bir PPC hatası, yoğun zaman dilimlerinden yararlanmamak ve reklam bütçenizi gün boyunca eşit bir şekilde esnetmektir. Varsayılan olarak, Google kampanyaları tüm gün reklam gösterecek şekilde ayarlanmıştır ve çoğu durumda ideal değildir. Gün içinde belirli bir zaman diliminde sürekli olarak kaliteli potansiyel müşteriler alıyorsanız, tekliflerinizi ve harcamalarınızı artırmaya çalışıyor olmalısınız.

Bunu yapmak için pazarlamacıların belirli zamanlarda teklif değiştiricilerini artırmasına veya azaltmasına olanak tanıyan Google Ads içindeki reklam planlamasından yararlanabilirsiniz. Ayrıca maksimum optimizasyon için belirli zamanlarda reklamları tamamen devre dışı bırakabilirsiniz. Bu, günlük bütçeyi gün boyunca eşit olarak genişletmek yerine, özellikle yüksek performans dönemlerine odaklanabileceğiniz anlamına gelir. 80/20 kuralı gibi düşünün, günün %20’si size dönüşümlerinizin %80’ini sağlayacaktır.

7. Akıllı Arama Kampanyalarını Kullanma

Akıllı arama ve görüntülü reklam kampanyalarından ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır.

Yıllar içinde Google, en dikkat çekenlerden biri “akıllı kampanya” olan birçok yeni kampanya türü tanıttı. Şu anda, akıllı arama kampanyaları, görüntülü reklam kampanyaları ve alışveriş kampanyaları dahil olmak üzere üç tür akıllı kampanya mevcuttur.

Akıllı alışveriş kampanyaları nispeten iyi olsa da akıllı arama ve görüntülü reklam kampanyalarından ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır.

Akıllı arama kampanyaları, yönetimi ücretli arama kampanyalarından çıkarmaya çalışır ve genellikle yeni başlayanları hedef alır. Yapay zeka ve makine öğrenimini kullanarak teklif verme, anahtar kelimeler ve reklam planlaması dahil olmak üzere kampanyanın çeşitli yönlerini kontrol edebilirler.

Ne yazık ki, size on üzerinden dokuz kez hepsi bir arada otomatik paket fikrini satmaya çalışsalar da, sonuçlar hayal kırıklığı yaratıyor. O kadar hayal kırıklığı yaratıyor ki, ortalama bir PPC kullanıcısı, hatta yeni başlayanlar bile, bir akıllı arama kampanyasından daha iyi performans gösterebilecek.

Şu anda akıllı arama kampanyaları kullanıyorsanız veya bir tane oluşturmayı düşünüyorsanız, durup reklamlarınızı yönetebilecek birini bulmanın zamanı geldi!

8. Yer Hedeflemeyi Kullanmamak

Konya’da yerel bir işletmeyseniz, muhtemelen yalnızca Konya’daki insanları hedeflemek istersiniz.

Başarılı bir PPC kampanyası oluşturmaya gelince, ilk adımlardan biri hedef kitleyi tanımlamaktır.

Diğer ülkelere ve şehirlerde reklam yayınlamak, marka görünürlüğünü artırmak için iyi bir fikir gibi görünebilir, ancak gerçekte yalnızca para kaybedersiniz.

Google Ads’de belirli ülkeleri ve bölgeleri hedeflemek için kampanyalarınızdaki yer hedefleme ayarlarını değiştirmeniz gerekir. Ancak, kaç ücretli arama pazarlamacısının bunu doğru şekilde ayarlamayı unuttuğunu görseniz şaşırırsınız! 

Yer hedefleme, reklamlarınızın doğru kişiler tarafından görülmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda dikkatlerini çekmek için kullanıcının yerini de reklama dahil edebilirsiniz. Konum Uzantısı; kişiselleştirme düzeyinin, uzantısız olana kıyasla kullanıcı katılımını artırma olasılığı çok daha yüksektir.

9. Yavaş Bir Web Sitesine Sahip Olmak

PPC harcamanızdan en iyi şekilde yararlanma konusunda ciddiyseniz, hızlı bir web sitesine sahip olmak çok önemlidir.

Anahtar kelimeleri araştırmak ve reklam metninizi yazmak için saatler harcadınız, tüm reklam uzantılarını eklediniz, yalnızca kullanıcıların web sitenizden deli gibi çıktıklarını fark ettiniz! Suçlu kim? Tüm potansiyel müşterilerinizi çalıştıran yavaş bir web sitesi!

Google reklamlarına ayda potansiyel olarak binlerce TL yatırım yapacaksanız, en azından iyi bir web barındırmaya yatırım yapmalısınız.

Google istatistiklerine göre , açılış sayfanızın yüklenmesi 5 saniye sürüyorsa, 1 saniyede yüklenen bir sayfaya kıyasla hemen çıkma oranını %90 artırır. PPC harcamanızdan en iyi şekilde yararlanma konusunda ciddiyseniz, hızlı bir web sitesine sahip olmak çok önemlidir.

Google, sayfa yüklenmeden ayrılan kullanıcılar için size geri ödeme yapabilir, ancak form gönderirken ayrılan kullanıcılar ne olacak?

Web sitenizin hem mobil hem de masaüstü cihazlarda hızlı yüklenmesini sağlamak, her pazarlamacının yapması gereken bir testtir. Yalnızca PPC reklamlarından elde ettiğiniz dönüşümleri artırmakla kalmaz, aynı zamanda sitenizi ziyaret eden herkesin iyi bir kullanıcı deneyimi yaşamasını sağlar.

10. Açılış Sayfalarını Optimize Etmemek

Klasik bir PPC hatası, tüm zamanınızı açılış sayfası yerine kampanya ve reklamlara odaklanarak geçirmektir.

Açılış sayfası , herhangi bir PPC kampanyasındaki ana bileşenlerden biridir. Bir kampanyanın alaka düzeyi ve kalite puanı üzerinde büyük bir etkisi olmakla kalmaz, aynı zamanda dönüşümlerinizden de sorumludur.

Sitenizdeki hemen hemen her web sayfasına trafik çekebilirsiniz, ancak kullanıcıların dönüşüm sağlamasını sağlamak tamamen başka bir konudur. Klasik bir PPC hatası, tüm zamanınızı açılış sayfası yerine kampanya ve reklamlara odaklanarak geçirmektir.

İdeal olarak, yayınladığınız her reklam, müşterilerin etkileşimde bulunacağı benzersiz ve alakalı bir açılış sayfasına işaret etmelidir. 

Örneğin: Reklamda bir indirimden bahsederseniz, açılış sayfası da aynı indirimi vurgulamalıdır. Eğer indirim, açılış sayfasında değilse ve kullanıcı orada olmasını bekliyorsa, kullanıcının sayfadan hemen çıkma oranı artar.

Herhangi bir açılış sayfasından en iyi şekilde yararlanmanızı sağlamak için, onu A/B testi ile sürekli olarak optimize etmek iyi bir fikirdir. Bu, hangisinin daha iyi performans gösterdiğini görmek için iki sürümü aynı anda çalıştırmak anlamına gelir. Yalnızca farklı bir başlığın veya renkli bir düğmenin dönüşüm oranınızda nasıl büyük bir artış sağlayabileceğine şaşıracaksınız.

11. Kampanyanızı Ayarlama ve Unutma

Birçok yeni başlayan pazarlamacının yaptığı büyük bir PPC hatası, bir reklam kampanyası oluşturmak ve bunu unutmak. Reklamlar ve anahtar kelimeler oluşturulduktan sonra yapacak başka bir şey kalmadığını düşünürler fakat yanılırlar.

PPC pazarlama dünyasında, kampanyaları ayarlamak ve unutmak diye bir şey yoktur. Birçok başarılı kampanya, yalnızca haftalarca veya aylarca süren optimizasyonlar nedeniyle başarılı olur.

KPI’ları (Temel Performans Göstergesi) günlük olarak takip etmek, tıklama başına ödeme yönetiminin düzenli bir görevidir. Metrikler sıfır değilse; optimize etmeye ve ince ayar yapmaya başlamanın zamanı. Bu, anahtar kelime ekleme ve kaldırma, negatif anahtar kelime listesinde değişiklik yapma veya teklif verme stratejileri olabilir. Aynı zamanda, kampanya umut verici görünüyorsa ve harika sonuçlar veriyorsa, ölçeklendirme zamanı gelmiştir.

Bu, dönüşümlerinde artacağı varsayımı ile reklam harcamasını artırmak anlamına gelir.

12. Özel Açılış Sayfalarını Kullanmamak

Yukarıda bahsettiğimiz gibi açılış sayfası, herhangi bir PPC kampanyasının en önemli faktörlerinden biridir.

Yalnızca bir reklamın alaka düzeyi ve kalite puanı üzerinde önemli bir etkisi olmakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcıların göreceği ilk sayfadır.

Birçok yeni (veya tembel) tıklama başına ödeme yapan pazarlamacının yaptığı büyük bir hata, yeterli açılış sayfası oluşturmamak ve tüm reklamları ana sayfalarına göndermemektir. Hangi anahtar kelimelerin hedeflendiğine bağlı olarak bu işe yarayabilir, ancak genel olarak zayıf bir stratejidir.

İyi bir kalite puanı uzun vadede size para kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda özel açılış sayfalarına sahip olmak dönüşüm oranınızı önemli ölçüde artırır. Reklam harcamanızdan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, bir dizi alakalı açılış sayfası oluşturmak mutlak bir zorunluluktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir