Google İş Ortağı Siteleri Nelerdir?

Google Ads ile yeterince uzun süredir çalışıyorsanız, muhtemelen Google ortak siteleri terimiyle karşılaşmışsınızdır. Bu terim çoğu zaman pazarlamacılar tarafından yanlış anlaşılır ve onların kafalarını kaşımalarına neden olur.

Bu siteler resmi olarak Google ile ilgili mi? Hangi yönden ortaklar? Ortak olmalı mıyım? Birisi ilk etapta nasıl Google iş ortağı olur?

Etrafta çok fazla kafa karıştırıcı soru varken, bunlardan bazılarını kesin olarak çözmeye yardımcı olacağımızı düşündük. Bugün, Google ortak sitelerine ve nasıl çalıştıklarına derinlemesine bir göz atıyoruz.

Bu sitelerin Google ile nasıl bir ilişkisi olduğuna, insanların ilk etapta nasıl kayıt olduğuna ve Google’ın bu ortakları nasıl kullandığına bakacağız. Bu makalenin sonunda, Google ortak sitelerini ve büyük resme nasıl uyduklarını sağlam bir şekilde kavrayacaksınız.

Başlangıç ​​için Google görüntülü reklam ağını anlayarak yolculuğumuza başlayalım.

Google Görüntülü Reklam Ağı

Google görüntülü reklam ağı, Google’ın Ads platformunu bugünkü başarıya dönüştürmesine yardımcı olan ilk kreasyonlarından biridir. Google Ads’in kullanıma sunulmasından 3 yıl sonra, 2003 yılında Google, Google AdSense olarak bilinen yeni platformunu kullanıma sundu.

Her iki platformu da kullandıysanız, ikisi arasındaki temel farkları bilmelisiniz. 

Ancak, yapmadıysanız, işte hızlı bir özet: İlk büyük fark, Google Ads’in, reklamlarını arama ağını kullanan kullanıcılara göstermek isteyen reklamverenler için olmasıdır.

Google Ads’ün aksine, Google AdSense, Google reklamlarını görüntüleyerek web sitelerinden para kazanmak isteyen yayıncılar içindir.

AdSense ağının bir parçası olmak için web sitelerinin, ortak olabilmek için belirli kriterleri karşılayıp karşılamadıklarını görmek için Google üzerinden başvurmaları gerekir. Başarılı olurlarsa, bir komisyon ödenirken web sitelerinde reklam göstermeye başlayabilirler.

Google, bu üçüncü taraf görüntülü reklam ağını tanıtarak, ağ erişimini artırmayı başardı ve bu da birçok reklamvereni kendine çekti.

Google İş Ortağı Siteleri Nelerdir?

Bir Google iş ortağı sitesi, sitelerinde AdSense reklamları yayınlamak için Google tarafından başarıyla onaylanmış bir web sitesidir. Belirli PPC ajanslarının ve reklamverenlerin sitelerinde görüntülediği Google iş ortağı sertifikalarıyla karıştırılmaması için , Google iş ortağı siteleri yalnızca görüntülü ağ ile ilgilidir.

Bu ortak siteler, Google adına reklamlar gösterir ve birileri onları her tıkladığında para alır. Tıklama başına ne kadar kazanacakları sektör, anahtar kelime ve reklamın kendisi gibi bir dizi faktöre bağlı olacaktır. Bazı tıklamalarda birkaç lira kazanabileceği gibi, birkaç kuruş da kazanılabilir.

Nasıl Google Partner Sitesi Olursunuz?

Google ortak sitesi olmak için web sitelerinin Google’a başvurması ve uygun olup olmadıklarını görmek için manuel incelemeden geçmesi gerekir. Herhangi bir web sitesi Google ortak sitesi olmak için başvurabilir ancak herkes kabul edilmez.

Ajansların sahip olduğu Google ortak sertifikalarının aksine, web sitenize koyabileceğiniz süslü bir sembol veya simge almazsınız. Bir site ortağı olmak, yalnızca Google adına reklam görüntülemenize izin verildiği anlamına gelir.

Ortak Site Olmalı Mısınız?

Artık bir Google site ortağının ne olduğunu ve birinin nasıl ortak olduğunu biliyorsunuz. Peki siz de mi olmalısınız?
Sizin adınıza karar vermek için burada olmasak da, kayıt olmayı planlıyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli noktalarımız var.

İlk şey, ne tür bir web sitesi olduğunuzu değerlendirmektir. Ürün ve hizmet satan profesyonel bir kurumsal web sitesi iseniz, muhtemelen ortak olmak istemezsiniz.

Büyük şirketler ve işletmeler için profesyonel web siteleri, web sitelerinde 3. taraf reklamları göstermez ve siz de yapmamalısınız. Rakiplerinizden biri sitenizde reklam göstermeye başlarsa ne kadar müşteri kaybedeceğinizi hayal edin!

Google ortakları olan sitelere bakarsanız, bunların çoğunlukla haber siteleri ve bloglar olduğunu fark edeceksiniz. Mutlaka herhangi bir hizmet veya ürün satmayacaklar, bunun yerine diğer insanların tanıtımını yapacaklar.

İkinci bir web siteniz varsa ve bu siteden para kazanmanın basit bir yolunu arıyorsanız, Google iş ortağı olmak tam size göre olabilir. Ancak, zaman ayırmaya değer olduğundan emin olmak için ne kadar trafik aldığınızı önceden kontrol etmelisiniz.

Bir kullanıcı web sitenizdeki bir reklamı her tıkladığında size ödeme yapıldığından, iyi para kazanmak için yeterli miktarda trafiğe ihtiyacınız olduğu açıktır.

Ayda birkaç bin ziyaretçi almak muhtemelen buna değmez. Vaktinize değmesini istiyorsanız, o zaman en az 5.000 benzersiz aylık ziyaretçi öneriyoruz. Ne kadar çok alırsanız, iyi bir gelir elde etme şansınız o kadar artar.

Google İş Ortağı Sitelerinde Reklam Vermeli Misiniz?

Bir reklamverenseniz, muhtemelen sürekli olarak 3. taraf reklamları kullanıp kullanmamanız gerektiği sorusuyla karşı karşıyasınızdır. Varsayılan olarak, Ads ağındaki reklamlar Google arama platformunda görüntülenir.

Bu, kullanıcıların reklamları görmek için Google üzerinden arama yapması gerektiği anlamına gelir. Ancak reklamverenler, kampanyaları için Google ortak sitelerini veya görüntülü reklam ağını kullanmayı seçebilir. Bu, reklamlarının, insanların onları görme şansını önemli ölçüde artıracak olan 3. taraf web sitelerinde gösterileceği anlamına gelir.

Bu kulağa hoş gelse de, oldukça büyük bir sorun var.

Google Görüntülü Reklam Ağı’nı Kullanmaya Dikkat Edin

Google görüntülü reklam ağının temel sorunu, arama platformundan çok daha yüksek bir dolandırıcılık oranı yaşamasıdır. Bu, daha düşük maliyetlerin ve daha yüksek tıklama oranının kulağa hoş gelebileceği anlamına gelir ancak uzun vadede size yalnızca daha fazla paraya mal olur. Bunun temel nedeni, insanların arama ağına kıyasla görüntülü reklam ağındaki reklamları hileli olarak tıklamaya daha fazla teşvik etmesidir.

Bir reklamveren bir web sitesine sahipse ve komisyonunu artırmak istiyorsa, muhtemelen kendi reklamlarını tıklayacaktır. Bu, reklamverenler kaybederken daha fazla para kazanmalarını sağlar. Reklamlarınızı görüntülü reklam ağında korumak istiyorsanız, doğru türde korumaya ihtiyacınız vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir