Organik Trafiğin Düşmesinin 5 Nedeni

Alan adını değiştirmek ve Google’a bildirmemek.

1- Alan adınızı değiştirme sebebiniz ne olursa olsun arama motoruna bildirmeniz gerekir. Bu sayede arama motorlarına alan adınızın değiştiği bilgisini vermiş olursunuz.

Sayfalarımızı Robots.txt aracılığıyla indexe kapatmak.

2- Web sitelerinin aniden trafik kaybetmelerindeki bir diğer neden ise robots.txt dosyasında yanlış düzenleme yapmaktır. Yapacağınız yanlış düzenleme sonucunda sayfalarının indexlenmesini kapatabilirsiniz. Buda arama motorlarının sizin sayfalarınızı okuyamamasına yol açar.

Sayfaların URL’leri değiştikten sonra 301 yönlendirmesi yapmak.

3- Herhangi bir sayfanızın URL’si değiştiğinde veya Sitenizi taşıma durumunda 301 yönlendirmesi yapmanız zorunludur. Sebebi eskiden arama motorlarında index almış URL lerinizi tamamen kaybetmeniz demektir. Buna arama motorlarının botları da dahildir.

Canonical etiketleri yok saymak.

4- Canonical URL bütün kopya içeriklerin orjinaline yönlendirilmesini sağlamaktadır. Bu sayede arama motorları kopya içeriğin hangisi olduğunu fark eder ve doğru olanı indeksler. Canonical etiketler kullanmadığımız durumda kopya içerik sorunundan sayfalarımız sıralama kaybedebilir.

Bozuk sayfaları ve linkleri görmezden gelmek.

5- Bozuk sayfalarınızı ve URL’leri görmezden gelmek çalışmayan elemanlarının iş yerinizde barındırmasına benzer fayda yerine zarar getireceklerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir