Remarketing (Yeniden Pazarlama) Nedir ?

Remarketing (yeniden pazarlama), dijital pazarlamada web sitesini ziyaret eden kullanıcılara yeniden hedefleme yaparak diğer dijital platformlarda reklam gösterimi yapmaktır. Remarketing kelime anlamı olarak yeniden pazarlama anlamına gelir. Aslında yeniden pazarlama, pazarlama çeşitlerinin sadece bir tanesidir.

Geleneksel pazarlamada, müşterilerimizi haftanın veya ayın belirli günlerinde rutlar düzenleyerek ziyaret ederiz. Özellikle ilk defa ziyaret edilen müşteriler genelde sipariş vermez. Satış ve pazarlama uzmanları bunu çok iyi bilir. Müşteri firmayı tanımak ister, bunun için zaman tanır kendisine. Satış ve pazarlamacılar ikinci defa müşteriyi mutlaka ziyaret eder. Ona özel kampanyalar ve iskontolarla ikna eder. Aslında bu satışta yeniden pazarlama taktiği uygulamıştır. Dijitalde de kullandığımız bu yöntemdir.

Dijital pazarlamada yeniden pazarlama ya da diğer adıyla yeniden hedefleme, bunlar yeni birer teknik terim mi yoksa gerçekten işe yarayan bir şey mi? Gelin birlikte bakalım! Gerçek bir potansiyel müşterinin sitenizde gezdiğini düşünün, maalesef bu tarz ziyaretçilerinin çoğunluğu hemen müşteriye dönüşmez ve sitenizi terk eder. Bunun sebepleri şöyle sıralanabilir; bu potansiyel müşterinizin sizin sitenizi ilk ziyaretidir ve güvenilirlik konusunda emin olmuyordur. Dikkatleri tam olarak sitenizde değildir ve satın almayı gerçekleştirmez.

Tam olarak baktıkları ürün veya hizmeti bulamamış olabilirler. Veya alışverişi daha sonra yapmayı planlıyor lardır.

Alışverişi yapacakları vakit sitenizi tamamen unutmuş olabilirler. Yeniden pazarlamanın işe yarayacağı yerde tam olarak budur. Çerezler sağ olsun. Google Ads remarketing etiketi ile sitenize giren kullanıcıları bir havuzda toplayabilirsiniz.Bilgisayar, tablet veya telefon fark etmez. Daha sonra reklam sistemleri bu bilgileri çeker, çıkarır ve potansiyel müşteri tamamen farklı bir sitedeyken onu bulur.

Web’de arama yaparken, farklı sitelerde haber, makale okurken yada sosyal medyada gezinirken, video izlerken bir sonraki gün ne yaptıkları önemli değil yeniden pazarlama sayesinde onlara tekrar ulaşıp, onları hedefleyen “Hala bu telefona mı bakıyorsun ya da bu mavi şemsiyeyle mi ilgilenmiştin, peki sarısına ne dersin?” gibi reklamlarla karşısına çıkabilirsiniz.

Buradaki amaç onları sitenize tekrardan getirip müşteriniz olma sürecini sonuçlandırmaktır.

Potansiyeli gördünüz mü? Bu kampanyalar kime nasıl reklam göstereceğinizi bildiğiniz için oldukça başarılıdır.

Aynı zamanda onlara alternatif ürünler gösterebilir ve marka bilinirliğinizi büyütebilirsiniz? Buradaki tek problem yeniden pazarlama reklamlarını kurmak çok karmaşık süreçleri gerektirir. Çeşitli reklam platformları için çerezlerin ayarlanması, zamanlamanın yapılması, bütçenin ayarlanması. Bu konuda deneyimli dijital pazarlama uzmanı veya ajansa ihtiyacınız olabilir.

Sosyal medya kanallarının birçoğu da artık yeniden pazarlama taktiklerini kullanmaktadır. Facebook Business Manager hesabından reklam verenler, sitenin kod bölümüne facebook pixelini yerleştirebilir. Bu pixel ile web sitesine giren kullanıcılara, facebook ve instagram sayfa ziyaretçilerine yeniden pazarlama kampanyaları oluşturabilir.

Dijital pazarlama, 360 derece planlama yapılırsa verimli sonuçlar elde edilir. Google Ads ve SEO ile web sitesine alakalı kullanıcı çekilir. Bu kullanıcılara diğer kanallarda yeniden pazarlama yapılır. Facebook, instagram v.b sosyal medya kanallarından da web sitesine trafik kampanyası oluşturulur. Aslında tüm dijital kanallar birbirine bağlı şekilde çalışır. Dijital pazarlama yapmak isteyen firmalar bu kanalların tamamına hakim ekip oluşturmalı veya ajanslardan destek almalıdır.

Yeniden Pazarlama, hakkında genel bir tanımlama yaptık. Sizde bu konudaki düşüncelerinizi bizimle yorum yaparak paylaşabilirsiniz. Bir başka yazıda görüşmek üzere

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir